KARNABAHAR İLE YAPILAN ENFES LEZZET

Herkese merhaba sevgili okuyucularımız.Karnabahar ile yapılan enfes lezzet ile sizlerin karşısındayız.Yemek tariflerini çok sevdiğinizi biliyoruz.Buraya tıklayarak Sibelle Örgü Yemek tarifleri bölümüne ulaşabilirsiniz.Haydi karnabahar yemeğimize geçelim.

Karnabahar,turpgillerden,çiçekleri etli ve tanecikli bir görünüşte olan,yaprakları lahana yaprağına benzeyen,sebze olarak kullanılan bir bitkidir.

Turpgillerden ; vatanı Doğu Akdeniz bölgesi olan 2 yıllık otsu bir bitkidir. Yaprakları koyu yeşil,çiçekleri beyaz veya sarımtıraktır.Kış sebzelerindendir.

Sizlerinde hissettiği üzere artık yaz mevsimi ülkemizde tamamen bitmiş durumda.Yazlık bölgelerimizde bile yağmurlar ve soğuklar kendini göstermiş durumda.Biz de değerli takipçilerimize kış sebzelerinin ana ürün olduğu yemek tarifleri veriyoruz.

Hepimizin aşina olmadığı fakat birçok anlamda şifa kaynağı olan ve iyi kullanıldığında harika bir lezzete kavuşan bir üründür.Birçok karnabahar yemeği çeşidi vardır.

Özellikle havaların soğuduğu,hareketliliğimizin azaldığı kış,pandemi döneminde sağlığımıza ve bedenimize çok önem göstermek zorundayız.

Birçok doktorun ve bilim insanının tavsiyesi üzerine de sofralarınızda 3 öğün karnabaharı eksik etmeyiniz şeklinde olmuştur.Bunun sebeplerini kısa bir şekilde sıralayım.

1 ) Karnabahar çok iyi bir yağ yakıcı olan C vitamini ve Folik asit açısından zengindir.Hücre bazında metabolizma hızının artmasını sağlar.

2 ) Karnabahar içinde fosfat, potasyum ve indol-3 adlı maddeler bulundurur.Bu maddeler nedeni ile meme, mide ve kalınbağırsak kanserine karşı koruyuculuğu vardır.

3 ) Demir minerali açısından ayrıca zengin olduğu için kansızlığa bağlı olan halsizlik ve yorgunluk gibi semptomların daha az hissedilmesini sağlar.Bu bağlamda yeme isteğini azaltır.

Gerekli Malzemeler :

1 tane karnabahar (1 kg)

2 kase kadar kaşar peyniri

KIYMALI HARCI İÇİN ;

2 adet soğan

Yarım çay bardağından az sıvı yağ

1 yemek kaşığı domates salçası

200 gr kıyma Tuz ve karabiber

BEŞAMEL SOS İÇİN ;

2 yemek kaşığı tereyağı

2 yemek kaşığı un

2 buçuk su bardağı süt

Yarım çay kaşığı tuz

Birbirinden leziz tatlı yemek tarifleri için burayı tıklayabilirsiniz.

Haydi birlikte karnabahar yemeği tarifine geçelim.Herkese afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir